Kişisel Blog ( Webmaster & SEO yazıları )

Seo

Alexa sıralaması nasıl yükseltilir? Alexa’da Yükselme Rehberi

Alexa sıralaması nasıl yükseltilir? Alexa'da Yükselme Rehberi

Alexa.com sitesi tüm dünyadaki sitelerin bir sıralamasını yapmaktadır. Bu sıralama dünya geneli (global) ve ülke bazında gerçekleşmektedir. Bu sıralamayı alexa.com kendi topladığı verilerle yapmaktadır. Bu nedenle gerçeği %100 yansıtması mümkün değildir.

Genellikle bir site hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin en kolay ulaştığı kaynak o sitenin alexa rankını gösteren sayfadır. Su sayfada, sitenin global ve ülke sıralamasının yanı sıra, aramadan gelen (organik ziyaret) yüzdesi, ziyaret aldığı kelimelerden (ücretsiz kullanımda sadece maksimum 5 adet gösterir) , benzer siteler gibi bilgiler yer alır. Örnek olarak benim blogumun alexa.com üzerindeki rankını(sıralamasını) görmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.alexa.com/siteinfo/www.erdemsimsek.com.tr

Alexa sıralaması genel anlamda bir bilgi sağlar. Bir çok webmaster söz konusu sıralamanın kolayca manipüle edilebildiğini düşündüğünden ciddiye almasa alexa sıralaması özellikle web sitesine reklam almak/vermek isteyenler için halen önemli bir göstergedir.

Önceki yıllarda Alexa’nın verdiği kod ile sitenin alexa sıralamasının gösterildiği bir kutucuk görüntülenmesini sağlayan Alexa Widget artık kulanımdan kalkmış durumda. Web sitesi sahiplerinin eskiden bu kodu ekleyerek sıralamalarında bir miktar iyileşme sağlamalarının mümkün olduğu düşünülmekteydi. Ancak bu yöntem artık geçerli değil.

Şu an en geçerli ve etkili gördüğüm Alexa sıralama yükseltme yöntemleri şöyle;

Alexa Toolbar kullanımı: Chrome web tarayıcısınıza Chrome eklenti mağaxasında ücretsiz şekilde Alexa Toolbar eklentisini kurun. Bu sayede gezdiğiniz sitelerle ilgili bilgiler alexa sitesi ile otomatik olarak paylaşılacak. Dolayısı ile kendi siteniz ya da sitelerinize yaptığınız ziyaretlerde alexa’ya daha fazla veri sağlayarak web sitenizin sıralamasının(rank değerinin) iyileşmesine yardımcı olabilecek. Tavsiyem alexa sıralamasını yükseltmek istediğiniz web sitenize her gün en az bir kere Alexa toolbar eklentisi yüklü chrome web browserınızdan girmeniz ve sitenizde (en az 10-15 sayfa) dolaşmanız.

Ziyaretçi sayınızı artması: Hemen hemen her zaman en kolay etki edecek olan sanırım web sitenizin ziyaretçi sayısının artmasıdır. Bu direkt olarak alexa da yükselme sağlayacaktır.

Hemen Çıkma Oranınızı Düşürün: Ziyaretçilerinizin web sitenizde sadece bir sayfa ziyaret edip girdikleri sayfadan çıkmaması için onları sitenizi gezmeye teşvik edecek bir yapı oluşturun. Benzer içerikler listeleyin, foto galeriler, ilgi çekici başlıklar kullanın. Hemen çıkma oranınızı ve ziyaretçi başına ortalama sayfa gezinme sayınızı arttırarak daha iyi alexa sıralamasına sahip olmanız mümkün olabilecektir.

Mümkünse Alexa.com sitesine ücretli üye olarak (verilecek özel kodu eklemeniz sayesinde) sitenizin Alexa’ya direkt veri göndermesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yükseleceğiniz garanti olmasa da gerçek verileriniz üzerinden sıralama elde etmeyi sağlamış olursunuz.

 

Leave a Reply