Nedir bu çöp site dedikleri? webde çöp olur mu diye sizde merak etmiş olabilirsiniz. İnternet kullanımının hızla artması ile paralel şekilde çoğalan web sitelerinin sayısı bugün tam olarak bilinmese de yüz milyonlarca olduğunu söylesek yanlış olmaz. Bu hızlı büyüme beraberinde, işlevsiz, internet kullanıcısına fayda sağlamayan, tabiri caizse webde sadece yer işgal eden “çöp siteleri” doğurmaktadır.

Çöp site tanımına uyan web sitelerini 4 maddede toplayabiliriz:

  1. Tamamı ya da tamamına yakını kopyala yapıştır yöntemi ile diğer sitelerden alınmış içerikle oluşturulan siteler.
  2.  Az miktardaki içeriği sunmak, bir sorgulama sayfasına geçiş için eşik oluşturmak amacıyla sadece hit çekmek için oluşturulmuş, aşırı derecede reklam bulunduran faydasız siteler.
  3. WordPress.com, Blogger v.b. ücretsiz blog servislerinde hesap açıp (adres alıp) hiç içerik girilmeden, ya da bir iki  test içeriği girip bırakılan siteler. Onlar kısaca adres işgalcilerileridir! 🙂
  4. Bazı siteler vardır ki ilk üç maddedeki tanımlardan hiçbirine uymazlar. Normal bir site görünümündedirler. Ancak konusal bir kısır döngü içinde sitede birbirine benzer yazılar bulunur. Site zamanla çöp olma yoluna girmiş ya da çöp site haline dönüşmüştür. Daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnekle açıklayayım: Oldukça niş bir konu seçilerek açılmış bir site düşünün. 20-30 yada 50 gibi bir sayıda yayınladıktan sonra sitenin yazarı yeni başlık(konu) bulamamaya başlıyor. Çareyi mevcut başlıklarla oynayıp birbirine çok benzeyen içeriklerle yeni yazılar ekliyor. Ziyaretçi yani okur sitede adeta daire çiziyor, artık verebileceği daha fazla bilgi olmadığı halde spam yapma uğruna zorlama içerik üretiyor. Bu şekilde site zaman içinde “çöp siteye” dönüşüyor.

Yorumlarınızla sayfaya katkıda bulunmanız sitem için en büyük destek olacaktır.