Seo

Dizin Siteleri Ne İşe Yarar ?

dizin siteleri ne işe yarar

Dizin siteleri ne işe yarar ? diye soruyorsanız büyük bir ihtimalle, backlink alma yöntemlerini araştırmış ve bununla ilgili olarak karşınıza çıkan pek çok sitede “dizin sitelerine kayıt yaptırın” şeklinde tavsiyeler okumuşsunuzdur. Ne işe yaradığını, faydalı mı zararlı mı olduğuna karar vermeden önce isterseniz tanımına bakalım.

Dizin Sitesi Nedir?

Dizin siteleri, internet sitelerini çeşitli kategoriler kategoriler halinde listeleyen web sitesi türüdür. Dünya çapında en bilineni DMOZ (www.dmoz.org) sitesidir. Dizinlerde genellikle sitelerin adı, kısa bir açıklaması ve linki yer alır. Bazılarında sitelerin ekran görüntüsü ve/veya pagerank değeri, alexa sıralaması gibi ek bilgileri  de yer alabilmektedir.

DMOZ Sitesinin ekran görüntüsü (12 Şubat 2016 saat:16:06 itibariyle dizinde 3,982,179 site - 90,944 editör ve 1,027,638 dan fazla kategori olduğu yazıyor)

DMOZ Sitesinin ekran görüntüsü (sitenin alt kısmında 12 Şubat 2016 saat:16:06 itibariyle dizinde 3,982,179 site – 90,944 editör ve 1,027,638 dan fazla kategori olduğu yazmakta)

Dizin Siteleri Ne İşe Yarar ?

Arama sonuçları için kullandığı algoritmalar günümüzdeki kadar gelişmiş değilken Google,  kendi dışındaki kaynaklardan edindiği verileri de göz önüne almaktaydı. Dmoz dizini de bunlardan biriydi. Ancak günümüzde Google algoritmaları oldukça gelişmiş bir durumda ve buna artık ihtiyaç duymuyor. Dmoz dizini ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere zaman içinde kendini pek de yenilemiş gözükmüyor. Arama sonuçlarında yükselmek için illa da DMOZ dizini kaydı gerektiğini düşünen bunun için defalarca başvuran, onay alamadıkça / cevap gelmedikçe daha da hırslanan site sahipleri tarafından adeta bir şehir efsanesi durumuna geldi. Dmoz dizinine kayıt için başvurmayın demiyorum, başvurun elbette. Başvurunuz onaylanırsa zararı olmaz, belki sitenizin durumuna az bir miktar faydası da olabilir. Ancak siteniz onaylanmazsa da bunu kendinize dert edinmeyin ve yolunuza devam edin.

Dizin sitelerinin en ünlüsü olan DMOZ ile ilgili olarak yazdıklarımı okuduktan sonra dizin sitelerinden çok şey beklememek gerektiğine dair bir fikir kafanızda oluşmaya başlamıştır sanırım. Site sahiplerinin dizinlere kayıt yaptırmalarının birinci ve en önemli nedeni backlink almaktır, siteyi tanıtmak maalesef ikinci planda kalmıştır. Dizin sitelerinde fazla içerik olmayışı, iyi yapılmamış kategorizasyon, genellikle dizin editörlerinin neredeyse her başvuruyu kabul ederek link çöplükleri yaratmaları, dizinlerin zamana ayak uyduramamış tasarımları,  sosyal medyanın inanılmaz yükselişi gibi nedenlerle dizinler artık eski önemini yitirmiştir.

Dizin Sitelerine Kayıt Yaptırmak Faydalı mı?

Siteniz için yeni backlinkler sağlamak istiyor ve bunun için dizin sitelerine kayıt yaptırmayı düşünüyorsanız önerilerim şöyle;

1.Yazının başlarında söz ettiğim DMOZ dizinine kayıt için başvurmanız. Etkisi çok az olsa da başvurunuzu yapın, şansınızı deneyin. Sektörünüzdeki rakip site adreslerini dmoz sitesindeki arama kutusuna yazarak tek tek aratın. Eğer kayıtlı olan varsa çıkacaktır. Böyle bir tane yakaladığınızda, “DMOZ Categories” başlığı altında sitenin kayıtlı olduğu kategorinin adı yazar. Bu başlığa tıklayın ve açılan sayfada sağ üstte “adres öner” linkini bulun ve tıklayın. Açılan sayfadaki açıklamalara göre formu doldurarak o kategoriye eklenmek üzere sitenizi önerebilirsiniz.

2.Sitenizi hurlist.com sitesine kaydettirebilirsiniz. hurlist.com pagerank 6 değerine sahip kaliteli bir türkçe dizindir.Kayıt için www.hurlist.com ana sayfasında sağ üstte bulunan “Sitemi Hürlist’e eklemek istiyorum” yazısına tıkladığınızda http://bumerang.hurriyet.com.tr/ sayfası açılacaktır. Yani hurriyet.com.tr ‘nin internet siteleri için oluşturduğu Bumerang sistemine başvurmanız gerekmektedir. Editör onayı alır, sisteme kabul edilirseniz, siteniz hurlist.com da listelenmeye başlar. Hürlist’in sitenize en büyük faydası, belli bir konuda kaliteli siteleri/blogları araştıran kişiler ve ajanslar için ciddi bir kaynak olması. Alanınızdaki sitelere merak duyan potansiyel ziyaretçiler, reklam çalışmaları için belli bir alanda yayın yapan blogları araştıran reklam ajansları bu sayede sizi daha kolay bulabilir.

3.Karşınıza çıkabilecek diğer dizin sitelerine web sitenizi eklemeden önce küçük bir değerlendirme yapın ve tercihen aralıklarla birer tane olmak üzere toplam 3-5 taneden fazlasına kayıt yapmayın. Evet değerlendirmeyi nasıl yapacağız, nelere dikkat edeceğiz?

-Dizinin ana sayfasına bir göz atın, sitelerin eklenme tarihleri yazıyorsa ve bu tarihler örneğin 6 aydan eskiyse site terk edilmiş olabilir. Aktif olmayan bir siteye kayıt eklemekle zaman kaybetmeyin.

-Dizin sitesinin adresini alexa.com üzerinde sorgulatın ve global sıralamadaki durumu 1 milyonun üzerindeyse sitenizi eklemek için çok ideal olmadığını anlayabilirsiniz.

-Dizin sitesinin site ekleme sayfasında, form doldurmadan önce sayfanın tümüne şöyle bir göz atın. Bazı dizinler url ekleme karşılığında sizin de sitenize bir kod eklemenizi, dolayısı ile kendilerine link vermenizi isterler. Bu şekilde istekte bulunan dizinlere sitenizi eklemekle hiç uğraşmayın. Faydadan çok zarar getirebilir.

-Artık pagerank sistemi kullanılmadığından tam bir ölçüt değil ama yine de web sitenizi ekleyeceğiniz dizini belirlemenizde pr değerinin 3 ya da üzerinde olması iyi bir tercih olabilir. Ancak kişisel görüşüm pr9 bir Rusça dizin sitesi yerine pr4 bir Türkçe dizin sitesinin daha fazla fayda sağlayacağı yönündedir. Mantık olarak o dizinden tıklayıp sitenize gelen biri dilinizi biliyorsa daha fazla sayfa gezme ve sitede kalma potansiyeli olacak bu da sitenize olumlu bir etki yapacaktır. Hem de backlinkiniz daha doğal görünecektir.

-Dizin sitesi tasarımının duyarlı yani responsive olup olmadığına bakın, bu çok önemli görünmese de sitenin son trendlere uyup uymadığını, dolayısı ile modern teknolojilere uygun olup olmadığını gösterir. Farklı ekran çözünürlüklerine göre adapte olamayan bir site bu gün olmasa bile yakın süreçte Google nazarında pek değerli olmayacaktır.

-Son olarak site geneline bir göz atın. Sitenin alt kısmında(footer) ya da yan bölümde (sidebar) text linkler yerleştirilmişse bunların uygunsuz kelimelerden olup olmadığına dikkat edin. Uygunsuz sayılabilecek linkler varsa, sitenizi böyle bir platforma eklemeyin. Aynı şekilde dizin sitesindeki kategori sayfalarına da bir göz atıp bu tarz uygunsuz linkler var mı mutlaka bakın. Sonuçta sitenize faydası olsun diye ekleme yapacaksınız, risk almaktan kaçınmalısınız.

Özetlersek; dizinler genel olarak sitelere backlink sağlamak için kullanılır. Bu tip sitelerden alınan linkler eskiden faydalı/etkili sayılsa da günümüzde etkisini ve önemini büyük oranda yitirmiştir. (Çok) az sayıda ve kaliteli dizin sitesinden link almak yeterli olacaktır. Bu az sayıdaki dizin kaydını bile bir günde yapmamak, zamana yaymak faydalı olacaktır. Kayıt yapılacak her dizin sitesi için ayrı bir açıklama metni hazırlanıp kullanılmalıdır. Mümkünse izin verilen maksimum sayıda kelime/karakter kullanılarak site açıklaması yazılmalıdır. Anahtar kelime kullanımı abartılmamalı, açıklamanın tümü ya da çoğunluğu kelime öbeklerinden oluşmamalıdır.

Umarım bu yazımda dizin siteleri ne işe yarar ? sorusuna yanıt bulabilmişsinizdir ve sitenizi kaydetmek için dizin siteleri bulmak konusundan doğru bir bakış açısı edinmenizi sağlayabilmişimdir.

 

4 Comments

 1. Kaliteli önerdiğiniz bir dizin listeniz mevcut mu acaba? Bir de eski önemini her ne kadar yitirmiş olsa da zannedersem yine de biraz olsun etkisi var. Çünkü rakip site araştırması yaptığımda iyi hitlere sahip sitelerin muhakkak linklerine denk geliyorum

  • Erhan bey,

   Genellikle verilen dizin listeleri kısa bir süre sonra geçerliliğini yitirmekte. Bunlara sitelerini kaydedenlerin aşırı anahtar kelime kullanımı nedeni ile dizin siteleri hızlı bir şekilde çöpe dönüşüyor. Doğru düzgün ziyaretçi alamayan bu siteler kapanıp gidiyor. Link çöplüğüne dönüşen bir siteden link almak faydadan çok zarar getirir. Bunun yanı sıra link aldığınız bu tip sitelerin 1-2 yıl içinde çoğunun kapanması ile backlink sayınızda kontrolünüz dışında ciddi bir azalma olur, bu da sitenizi olumsuz etkiler.

   Yazımda belirttiğim gibi DMOZ ve hurlist en çok önerdiğim iki dizindir. Bunlara sitenizi kaydetmek için başvurun. Kabul edilmez ise de dünyanın sonu değil. Kaliteli dizin sitesi ihtiyacına cevap verebilmek için kısa süre içinde bir çalışma ya da kısa bir liste önerim olabilir. Bunun için blogumu takip edebilirsiniz.

   Sitenize de bir göz attım, çok fazla anahtar kelime kullanmışsınız. Sadece aramalarda üst sıralarda gelebilmek için yazı eklemeyin. WordPress siteniz için ziyaretçiye hoş gelecek bir oto kiralama teması alın ve potansiyel müşterilerinizin merak ettikleri /edebilecekleri (hangi model araba 100 km de ne kadar yakıt tüketir, bulunduğunuz bölgede günübirlik araçla gezip gelinebilecek güzel yerler, oto kiralamadan araç teslim alırken nelere dikkat etmeli… gibi) konulara dair içerikler ekleyin ve bunları sosyal medyada paylaşın. Seo’yu, arama sonuçları rekabetini sadece link elde ederek yapmak artık mümkün değil.

 2. Mert

  Türkçe dizin sitelerinin bence de en büyük sorunu, uğraşının zor olması nedeniyle kısa sürede kapanmaları. Halbuki dizinler, özellikle yeni sitelerin kendilerini tanıtabilmeleri için çok önemli. Ben de inatla uzun süredir dizinimi açık tutmaya çalışıyorum(yenidizin.com). Bir de ziyaretçiler site eklerken gerekli özeni gösterseler, çok iyi olacak.

  • Haklısınız Mert bey, dizin sitesi kurmak ve yönetmek çok kolay bir iş olarak görülüyor. Ancak, eklenme başvurularının incelenmesi, başvuruda yer alan sitenin, kayıtta belirtilen açıklamalara ve dizinin kurallarına uygun olup olmadığının denetlenmesi ciddi zaman alacak bir faaliyet. Site sahiplerinin, sitelerini dizinlere eklerken özenli davranmaları iki taraflı fayda sağlayacaktır. Özellikle de açıklama bölümlerinde gerçekten siteyi tanıtan düzgün cümleler kullanılmamalı, tamamen anahtar kelimelerden oluşan anlamsız cümleler kurulmamalıdır. Sürekli sabır ve emek gerektiren dizin çalışmanızda başarılar dilerim.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén