Bloglama

Genel blog açmak isteyenler okusun!

genel blog açmak

Bir blog açmadan önce yapılması gereken en temel adım blogun konusunu belirlemektir. Bir çok blogger adayı, her konuda içerik yazıp bloguna ekleyebilecek  olmanın cazibesine kapılıp genel blog açmak ister. Bu düşüncede olan bir kısım da webmaster forumu gibi platformlarda, akıl-fikir sorar, genel blog açsam tutar mı ? sorusuna yanıt arar.

Aslında bu soruya yanıt bulmak çok da zor değil. Soruyu önce kendinize yöneltin: takip ettiğiniz kaç tane genel içerikli blog var? hiç mi yok! peki bir kaç tane genel blog sayabilir misiniz? hiç mi yok ya da sadece bir iki tane mi biliyorsunuz?! o zaman genel bloglar pek de takibe değer ve akılda kalıcı demek değildir.

İnanılmaz sayıda websitesinin yayın yaptığı, her gün yeni binlercesinin bu kervana eklendiği günümüzde, artık akılda kalabilmek,benzerlerin arasında kaybolmamak ve kalıcı bir takipçi kitlesi edinebilmek için belli bir konuda içerik üretmek kısaca temalı blog açmak daha mantıklıdır. Genel blog açmak içerik sıkıntısı çekmemek için başta mantıklı gözükse de, ilerleyen zamanda çok fazla dağılıp yorularak motivasyonunuzu yitirmenize, beklediğiniz ziyaretçi sayılarına ulaşamayınca da hepten moral bozukluğu yaşayıp, blog projenizden vazgeçmenize giden bir yolun başlangıcı olabilir. Bu yüzden tavsiyem; genel bir blog yerine belirli bir konuda blog açmanızdır. Bu noktada size fikir verebilecek olan Popüler Blog Konuları başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

4 Comments

  1. Genel guncel blog ile istedigimiz trafigi cok kisa bir surede yakalayabiliriz oyle bir cazibesi var ama 🙂

    • Genel bloglar ile kısa sürede yüksek hitlere ulaşmak mümkün, ancak bunu sürdürmek için gündem takibi yapmak, o tarihte popüler olan başlıklar arasından seçim yapmak, birbirinden çok farklı konularda içerikler hazırlamak oldukça zahmetli ve yorucu olacaktır. Popülerlik gün gün değişir, bugün on binlerce araması olan konuyu yarın kimse aramayabilir. Genel blogda yeni içerik belirleme ve hazırlamanın sürdürülebilir olması gerek. Aynı zamanda sürekli farklı konularda içerik hazırlanması editör yada editörler açısından uzmanlaşmaya engel, belirli bir konu olmadığından sürekli takipçi kitlesinin oluşması da zor. Ancak belirli konularda bilgili, uzman kişilerin ekip halinde hazırladığı / hazırlayacağı genel blogların başarı şansı daha yüksek.

  2. Yıllar yılı koşuşturduğum bu mecrada artık genel blogların deli saçması olduğuna inanıyorum. Niche bir site yapalım iyi güzel ama bunu bulmakda zor. Ne güzel yazmışsınız heyecanını kaybediyor insan diye. Nichde içerik sıkıntısı çekincede heyecanımızı kaybediyoruz. Hiç bi alternatifi yok?

    • Pelin hanım, pek çok kişi internet macerasında, genel blog açmak kısa sürede çok ziyaretçi getirir düşüncesine kapılıyor. Ya da gerçekten bilgili olmadığı niş bir konuda site / blog açıyor. Deneye yanıla, hata yapa yapa doğrulara varmak mümkün. Ancak bu arada boşa giden sadece harcanan emekler ve para olmuyor. En önemlisi başta duyulan heyecanı kaybetmek…

      İsabetli bir konu seçimi yapabilmek, zaman ve para kayıplarını önlemek açısından önereceklerim şöyle; mümkünse iki kişi dahi olsa ekip olarak çalışılması, site açılması düşünülen konudaki blogların, sitelerin incelenmesi, bolca araştırma yapılmasıdır. İşe girişmeden, kesin kararı vermeden önce mutlaka bir miktar içerik hazırlamayı denemek faydalı olacaktır. Örneğin seçtiğiniz alanda 10 tane içerik hazırladığınızda 11. yi yazmaya üşeniyorsanız, konu bulmakta ve başladığınız yazıları neticelendirmekte zorlanıyorsanız, bu alan sizin için gerçekten doğru bir seçim mi diye düşünmelisiniz…

Leave a Reply

Theme by Anders Norén