Günümüzde blog altyapısı olarak WordPress kullanımı oldukça yaygın… Dolayısı ile bu kullanışlı ve popüler altyapı için hazırlanmış ücretli ve ücretsiz pek çok tema (arayüz) mevcut. Fakat gerçekten güzel bir tema bulmak her zaman kolay olmuyor. Çünkü tema, hem kişisel beklenti ve beğeninize hem de blog konunuza uygun olmalı. Bunların yanında, kolay açılan (hızlı yüklenen), her türlü cihazda sorunsuz görüntülenebilen (responsive) bir tema olması da göz önünde tutulması gereken diğer özellikler.

WordPress teması araştırmak için wordpress.org sitesi üzerindeki şu linkten https://tr.wordpress.org/themes/  popüler ve öne çıkan temalara bir göz atmanızı öneririm. Ücretsiz ve güzel pek çok temayı buradan indirip sitenizde kullanabilirsiniz. Bu temalardan bazılarının ücretli versiyonları da mevcut. Beğendiğiniz temanın ekstra özelliklerini kullanmak için satın alma yoluna da gidebilirsiniz.

WordPress.org üzerinde tema ararken temanın mobil uyumlu(responsive) olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Türkçe kullanarak aramalarda bir sonuca ulaşmanız mümkün olmayacağından arama kelimelerinizi ingilizce seçmelisiniz. Örneğin; sade bir tema arıyorsanız clean ya da lite ya da simplegibi kelimeleri kullanabilirsiniz. Aradığınız haber sitesi için tema ise; news ya da magazine gibi kelimelerle arama yapmalısınız.

Ücretsiz tema aramasını Google da yaptığınızda arama sonuçlarında wordpress.org dışında yerli ve yabancı pek çok site ile karşılaşacaksınız. Herhangi bir siteden tema indirmeden önce sitenin güvenilirliğine emin olun. İndirdiğiniz dosyalar virüslü ya da casus yazılım içeriyor olabilir. Buna özellikle dikkat edin.

Tema seçerken görselliği istediğiniz gibi bir tema bulduğunuzda sırada iki önemli şey var. Mobil uyumunu ve yüklenme hızını kontrol etmek. Bunları nasıl yapabileceğinize bakalım;

Blogunuz mobil uyumlu mu?

Artan mobil cihaz sayısı ile artık her an her yerden internete bağlıyız. Bu mobil yaşamımızda ziyaret ettiğimiz sitelerin kullandığımız farklı farklı cihazların ekran boyutlarına uyumlu olarak görüntülenmesi oldukça önemli.

mobil uyumlu blog

Yakınlaştırmadan rahat okunamayan sayfalar, karınca duası gibi yazılar, deforme olmuş görseller, tıklamaya çalışırken farklı bir bağlantıya tıklamanıza sebep olan birbirine yakın linkler ile ziyaretçiye kötü bir deneyim sunan siteler artık istenmiyor. Google’da artık mobil uyumlu siteleri teşvik etmek, mobil kullanıcıları bilgilendirmek için arama sonuçlarında bu sitelerin yanında mobil uyumlu olduklarını belirtiyor.

Ücretsiz blog açma sitelerinin hemen hemen hepsi artık mobil uyumlu. Ancak kendi alan adınızda açtığınız wordpress ya da benzeri altyapı ile kurduğunuz blogunuz/temanız mobil uyumlu mu bilmeniz de fayda var. Bunun için Google ın mobil uyumluluk testini kolayca uygulayabilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr linkinden ulaşabileceğiniz sayfada blogunuzun adresini yazıp “analiz et”  düğmesine tıklayarak blogunuzun mobil uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Blogunuz hızlı açılıyor mu?

Günümüzde her şey çok hızlı olsun istiyoruz, hiç bir şey için fazla sabrımız yok. Web siteleri de buna dahil. Tıkladığımız site hemen açılmıyorsa beklemiyor, kapatıyoruz pencereyi, başka bağlantıya tıklıyoruz, umrumuzda olmuyor. Yani blogunuz / siteniz yavaş açılıyorsa durum kötü. Peki siteniz yavaş mı açılıyor yoksa hızlı mı? Masaüstü bilgisayarda performansı nasıl, mobilden girenler için nasıl? bunları kolayca öğrenebilirsiniz. Peki ama nasıl mı?

Google’ın sayfa hız testi aracını kullanarak blogunuzun açılma hızını hem desktop hem de mobil için öğrenebilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr adresinden ulaşabileceğin araç ile blogunuzun ana sayfası ve alt sayfaları için tek tek url girerek bu testi uygulamanız mümkün. Bu araç hem açılış hızınızı 100 üzerinden puanlıyor hem de daha hızlı açılması için neler yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyeler Google’dan geldiği için dikkate almak blogunuzun başarısı için faydalı olacaktır.