Humans.txt dosyası, web sitesinin bot veya botlar tarafından otomatik şekilde oluşturulmuş değil, bir insan ya da insanlardan müteşekkil bir ekip tarafından yapıldığını ve idare edildiğini google ve diğer arama motoru botlarına bildirmeye yarar.

Humans txt, basit bir metin dosyasıdır. Her bilgisayarda bulunan notepad ile kolayca oluşturulabilir.

Bot adı verilen minik yazılımlar aracılığı ile farklı sitelerden içerik çekmek (kopyalamak), bunları aynen ya da çeşitli spin işlemleri ile bir ölçüde özgünleştirmeye tabi tutarak oluşturulan kopya çerikli, intenete bir değer, yeni bir bilgi katmayan pek çok site günümüzde interneti çöplüğe çevirmektedir.

Arama motorlarının siteleri tarayıp indekslemek için kullandığı crawler adı verilen botlara, sitenin otomatik bir şekilde oluşturulmadığını bildirmek sitenin olumsuz bir değerlendirmeye tabi tutulmaması açısından faydalı olabilir, ancak humans.txt dosyasının var olmasının sitenin arama motoru sonuç sıralamasına olumlu etkisinin olup olmayacağı tartışmalıdır. Botlarla oluşturulmuş sitelerinde peki ala humanst.txt dosyaları olabilir. Belirtilen bilgiler bir doğrulama içermediğinde etkisi de pek olmayacaktır. Varsa da düşük düzeyde olduğu söylenebilir.

Humans.TXT dosyası nasıl oluşturulur?

Bilgisayarınızdaki notepad programını açın, aşağıdaki örnek humans.txt formatını notepad’e kopyalayın.

/* TEAM */
Your title: Your name.
Site: email, link to a contact form, etc.
Twitter: your Twitter username.
Location: City, Country.

/* THANKS */
Name: name or url

/* SITE */
Last update: YYYY/MM/DD
Standards: HTML5, CSS3,..
Components: Modernizr, jQuery, etc.
Software: Software used for the development

gerekli alanları kendi sitenize ait bilgilerle değiştirin. Dosyanızın adını humans olarak kaydedin. Notepad oomatik olarak dosya uzantısını .txt olarak kaydeder. Sonuç olarak kaydettiğiniz dosya human.txt olmalıdır.

Dosyanın her bilgisayar ya da mobil cihazda sorunsuz görüntülenebilmesi için dosyanın dil kodlamasının UTF-8 olmasına dikkat edin.

Oluşturduğunuz dosyayı ftp kullanarak sitenizin ana dizinine atın. Humans.txt dosyanızın sitenizin kodları içinde <head> ile </head> etiketleri arasına

<link rel=”author” href=”humans.txt” />

şeklinde yazarak ekleyiniz.

Merak edenler için google’ın da bir humans.txt dosyası var. Buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Kaynakça:
http://humanstxt.org/