Bloglama

İdeal blog yazısı uzunluğu kaç kelime olmalı ?

ideal blog yazısı uzunluğu

Blog yazanların en çok merak ettiği konulardan biri de ideal blog yazısı uzunluğunun kaç kelime olması gerektiğidir. Bu soruyu soranlar yanıt olarak net bir rakam istese de direkt olarak bir rakam vermek mümkün değildir.

Genel olarak kabul edilen görüş arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için blog yazısının mümkün olduğunca uzun olması gerektiğidir (2000+ kelime gibi). Ancak her konuda bu kadar uzun yazı hazırlamak mümkün değildir. Kendinizi zorlamadan, anlam bütünlüğünü koruyarak yazabileceğiniz en detaylı yazıyı yazmanız en iyisi olacaktır. Tecihen 500 kelimeden kısa yazmayın ve konu müsaitse 1000 kelimenin üzerine çıkmaya gayret edin. En az 2-3 görsel, grafik v.b. kullanarak yazınızı daha rahat okunur, anlaşılır hale getirin. WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisini mutlaka kurun. Bu eklenti, yazınızı daha yazarken size seo ve okunabilirlik açısından en iyi hale getirebilmeniz için rehberlik edecektir.

Bir diğer önemli konu da, bir sayfadaki makalenin/ haberin uzunluğuna ek olarak, sayfadaki metin içeriğin, yazıya yapılan yorumlarla artabileceği gerçeğidir. Elbetteki burada kastedilen “harika bir yazı yazmışsınız tşk.” , “güzel paylaşım emeğinize sağlık” , “yeni yazılarınızı merakla bekliyorum , benim de blogum var ziyaret edip fikrinizi yazarsanız sevinirim” gibi sayfadaki içerikle alakası olmayan, hiç bir bilgi vermeyen, değer katmayan yorumlar değil. Kastettiğim; yazıyı okuyan, konu ile ilgili kişilerin görüş ve tecrübelerini beyan ettikleri en az 4-5 satırlık yorumlar en kıymetli olanlarıdır. Bu da blogunuzun gerçekten ilgili ve bilgili bir takipçi kitlesi ile etkileşim içinde olması ile mümkün olur. Gerçekten başarılı bir blog şüphesiz bunu sağlayabilmiş olandır.

Siz de bu sayfadaki içeriğe değer katmak için değerli yorumlarınızı bırakmayı ihmal etmeyin. ideal blog yazısı uzunluğu kaç kelime olmalı ? sorusuna sizin bir yanıtınız varsa lütfen paylaşın.

2 Comments

 1. Çok güzel özetleyerek verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Bu konuyla ilgili karşılaştığım bir öneri şöyleydi:

  Yazı eğer SEO hedeflenerek yazılıyorsa, anahtar kelimedeki ilk 10-15 sayfanın analizi yapılmalı.

  Bu analizde dikkat edilmesi gerekenler:
  – yazı uzunlukları
  – yazı türleri: resim ağırlıklı, video, liste, az görselli – çok görselli
  – (backlink analizleri – bunu geçiyorum)

  Google’ın ilk sıralara koyduğu yazılar, genelde ziyaretçilerin o anahtar kelimede aradığı ve bulmak istediği formatta oluyor. Bu formata uygun bir şekilde yazı yazılmalı.

  Eğer format bir listeyse; örneğin “dizel araç seçimi”nde dikkat edilmesi gerekenler gibi.. Halihazırdaki listelerden daha iyi ve daha uzu bir liste hazırlanmalı.

  Bu yazılarda resim çok kullanılmışsa resim, video varsa video mutlaka kullanılmalı.

  Yani, zaten liste başını kapmış olan yazıların formatına benzer, fotoğraf ya da video ihtiyacını karşılayan, tamamen özgün ve o yazılardan daha uzun-kapsamlı hazırlanan yazılar, o anahtar kelime için ideal uzunluğu az çok ortaya çıkarıyor.

  • Yorumunuzda konu ilgili adeta mini bir makale yazarak bu sayfaya değer kattığınız için teşekkür ederim. Yorumunuzda belirttiğiniz gibi rekabet edilen sayfaların incelenmesi “İdeal blog yazısı uzunluğu”nun ne olması gerektiği konusunda önemli bilgiler sağlar. Google’ın sıralama mantığı, sürekli daha iyi içerikler oluşturmak için çalışmaya, emek vermeye teşvik edici bir sistem aslında … değil mi?

Leave a Reply

Theme by Anders Norén