İndexsiz url bir internet sitesi adresinin, bağlantı yani link verilmeden farklı sitelerde geçmesidir. Buna bir nevi bahsetme de diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse bir blogger sitesine eklediği bir yazıda bilgilipanda.com sitesinden ve içeriğinin ne kadar iyi, faydalı olduğundan bahseder ama link vermezse bu bir indexsiz url olur. İndexsiz url sayısı ne kadar fazla ise o web site adresinin (domainin) görünürlüğü, bilinirliği daha fazla demektir. Çok fazla bilinip önemsenmese de indexsiz url ve dolayısıyla indexsiz url sayısı, seo açısından önemsenmesi gereken bir değerdir.
Diğer sitelerin sitenizden bahsetmesi yani site bilinirliğiniz, backlink kadar etkili olmasa da markalaşmak için önemli ve göz önünde bulundurulması gereken bir kriterdir.

İndexsiz url sayısı nasıl öğrenilir?

Google arama motorunu kullanarak sitemizin ya da herhangi bir sitenin indexsiz url sayısını kolayca öğrenilebilir. Örneğin okumatkta oldupunuz blogum için; Google’da “erdemsimsek.com.tr” -site:erdemsimsek.com.tr  şeklinde arama yapmak yeterli olacaktır. Sizde aynı şekilde gerekli yerelere kendi site adresinizi yaparak Google’da arama yaparak ne kadar indexsiz url ‘niz olup olmadığını, var ise sayısını öğrenebilirsiniz.

İndexsiz url sayısı nasıl arttırılır?

İçinde sitenizin adresinin de geçtiği basın bültenleri hazırlayarak haber sitelerine, haber ajanslarına gönderebilirsiniz. Reklam amacı gütmeyen, faydalı, bilgilendirici basın bültenlerinin haber sitelerinin editörlerince yayınlanmaya değer bulunması ihtimali yüksektir. Basın bülteninizin çeşitli sitelerce yayınlanması indexsiz url sayınızın hızlı ve doğal bir şekilde artmasına önemli katkı sağlayacaktır.

Tanıdığınız site sahiplerinden, blog yazarlarından yazılarında sitenizden bahsetmelerini isteyin.

Kayıtlı olduğunuz forumlarda, gönderdiğiniz yazı, cevap veya konularda sitenizin adresini geçirin. Bunu yaparken alakasız yerlerde ve rahatsız edici sıklıkta olmamasına dikkat edin.

Listelere kaydolun. Örneğin bir alışveriş siteniz varsa, alışveriş siteleri listesi veren bir bloga ya da siteye kaydolun.

Kişisel blogunuz varsa, en iyi kişisel bloglar gibi listelere girmeye çalışın, sitenizi önerin.

Çeşitli blogları takip ediyor, zaman zaman yorum yazıyorsanız. Yazdığınız yorumlarda isim kısmına siteadresiniz.com şeklinde web adresinizi yazın ama URL eklemeyin, yani link vermeyin.