Günümüzde neredeyse hemen her konuda blog var. Her konunun da az ya da çok okuyanı, takip edeni mevcut. Ancak temalı blog dediğimiz, sadece bir konuya özelleşmiş bloglar, en popüler olanları. Bunların konuları; hem pek çok kişinin ilgi alanını oluşturuyor hem de o konudaki blogları merakla takip eden insan sayısı oldukça fazla. Diğerlerine oranla temalı blogların hemen çıkma oranları daha düşük, ziyaretçinin blogda kalma süresi daha uzun, ziyaretçi başına gezilen sayfa sayısı daha yüksektir. Bütün bu sayılanlar Google’ın olumlu kabul ettiği ve arama sonuçları sıralamasında etkili sinyallerdir.

Maddeler halinde popüler blog konuları ;

1.Gezi Blogları
Seyahat planları yapanların, gezmeyi sevenlerin, gezdikleri yerleri fotoğraflayan, gittikleri yerlerden hikayeleri ile dönenlerin bunları anlattıkları gezi blogları açmaları doğaldır. Her daim popüler bir blog türü olduğunu söylersek yanlış olmaz.

2.Yemek Blogları
Oldukça zengin bir mutfağa sahibiz. Günün teknolojik imkanları sayesinde, yaptığımız yemekleri, tatlıları ve benzerlerini açtığımız blogda  kolayca paylaşabiliyoruz. Yemek blogları bir süredir oldukça popüler. Hatta şu an artık aşırı derecede yoğunluk olan bir blog türü. Yemek blogu açmayı düşünüyorsanız maalesef tekrar düşünmenizi öneririm. İnanılmaz bir rekabet var. Bu nedenle beklediğiniz ilgiyi ve ziyaretçi sayısını göremeyip moral bozukluğu yaşamanız çok olası. Ancak hazırladığınız yemeklerin yapılış sürecini video halinde yayınlayabilirseniz ilgi görme şansı, sadece fotoğraf ve yazı olarak tarif yayınlayan bloglara göre daha yüksek olacaktır.

3.Moda Blogları
Son dönemde talep gören ancak gerçekten moda ile ilgili ve tarz sahibi kişilerin başarılı olabilecekleri bir blog türüdür. Sponsor bulabilmek içi ideal bir seçim olacaktır. Gerçekten iyi bir tarzınız varsa ve kaliteli fotoğraflarla güzel kombin önerileri yapar ve sosyal medyada paylaşımlarınızı düzenli yaparsanız ciddi bir takipçi kitlesi edinebilirsiniz. Bu da bir çok giyim ve ayakkabı markasının ilgisini çekmenizi sağlayabilecektir.

4.Teknoloji Blogları
Teknoloji blogları, artan teknoloji kullanımı ile gittikçe popüler olmuşlardır. Ciddi ve sürekli bir merak ve şevkle uğraşılması gereken blog türüdür. Sadece teknoloji haberleri yayınlayan teknoloji bloglarının günümüzde başarılı olamayacağı aşikardır. Benzerler arasından sıyrılabilmek için; özellikle akıllı telefon , fotoğraf makinesi incelemeleri, laptop tavsiyeleri, mobil cihazlarla ilgili soru-cevap köşeleri gibi ziyaretçi ilgisini çekebilecek içeriklere ve videolar gereklidir. Ancak bu sayede blogun tanınması ve yüksek sayıda ziyaretçi olması mümkün olabilir.

Burada yer almayan bazı blog türleri zaman içerisinde daha yaygın hale gelirse popüler blog konuları listesine eklenebilecektir. Önerileriniz oursa listeye eklenmesi için yorum bölümüne yazabilirsiniz.