Kişisel Blog ( Webmaster & SEO yazıları )

Seo

Skyscraper Backlink Alma Tekniği Nedir?

Skyscraper tekniği, yaratıcı sayılabilecek bir backlink alma metodudur. Öncelikle arama motorlarında çok arandığını bildiğiniz bir kelime ya da kelime öbeği ( ya da araştırıp bulduğunuz yüksek aranma hacmine sahip bir kelime grubu) belirleyin. Bu arama sonucunda karşılaştığınız ilk sıralardaki en az 3-5 siteyi inceleyin. Bu sitelerdeki ilgili içerikler gerçekten çok ziyaretçi alıyorsa yazıların altındaki yorum bölümlerinde oldukça fazla yorum olması gerekir. Bu gerçekten potansiyeli olan bir konu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Arama sonucunda ilk sıralardaki sitelerde bulunan ilgili içerikleri dikkatlice inceleyin, konu ile ilgili wikipedia gibi çeşitli kaynaklardan da araştırma yapın.

Daha sonra konu ile ilgili olarak tüm öğrendiklerinizi bir araya getirerek çok kapsamlı bir yazıyı kendi cümlelerinizle özenle yazın. Yazınızı fotoğraf ve grafiklerle destekleyin. Yani kısaca o konudaki en kapsamlı yazıyı hazırlayın ve yayınlayın.

Bundan sonraki aşama arama sonuçlarında ilk sıradaki otorite sitelere(onların sö konusu içeriklerinin olduğu sayfalara) link veren siteleri bulmak ve o sitelerin yöneticilerine/sahiplerine mail atarak bek bu konuda benim yazdığım şu içerik link verdiğinden çok daha iyi onun yerine bana link verir misin?” demek şeklinde özetlenebilir.

Küçük bir not; İlgili sitelerin backlik kaynaklarını bulmak için openlinkprofiler.org, ahrefs.com gibi online araçlar kullanılabilir.

Skyscraper yöntemi adından da anlaşılacağı üzere yabancı kaynaklı bir seo tekniği. Ben bu “onun yerine benim içeriğime link ver” şeklindeki aşamanın bizde çok uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum… Ama denemek bedava tabi, işe yaradığı da olabilir… Ancak otorite sitelere verilen linklerin yerine geçmeye çalışmak değil de, etik olan link veren siteye “bak benim içeriğim gerçekten çok kaliteli, şu sayfandan bana da eğer istersen link verebilirsin…” demek daha samimi ve mantıklı…

Skyscraper(gökdelen) tekniğine, bizdeki “taş üzerine taş koymak” deyiminde olduğu gibi, yapıcı olup bir şeyleri geliştirmek, ileri götürmek, sağlamlaştırmak olarak da bakılabilir. Bu açıdan mantıklı ve güzel sonuçları olabilecek bir yöntem. Alanında otorite bir site olabilmek için mutlaka uygulanmasını önereceğim bir teknik. Sizin link vermelerini talep ettiğiniz siteler bunu yapmasa bile zaman içeriğinde kaliteli içeriğiniz sıralamalarda hak ettiği yeri er ya da geç bulacaktır.

Leave a Reply