Tanıtım yazısı yayınlatmak istediğinizde sadece metni hazırlamanız yetmez. Yazınızı yayınlayacak site ya da siteleri de seçmeniz gerekir. Peki tanıtım yazınızı yayınlayacak siteleri hangi kritere göre seçeceksiniz bunu hiç düşündünüz mü? Bu makalede, tanıtım yazısı yayını için hangi sitelerin daha uygun olduğu konusuna açıklık getirmeye çalışacağım.

Tanıtım yazısı yayınlayacak site seçiminde, tanıtımı yapılacak site ile benzer içeriğe sahip ya da aynı sektör yönelik olanlar öncelikli olarak tercih edilmelidir. Örneğin geri dönüşüm bilgi portalı içerikli bir site, geri dönüşüm sistemleri üreten bir firmanın tanıtım yazısını yayınlaması için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Tanıtım yazısı yayınlayacak site (tercihen) 1 yıldan daha uzun süredir yayında olmalıdır.

Tanıtım yazısınızı yayınlatmayı düşündüğünüz siteyi inceleyin, uygunsuz sayılabilecek içerikler yayınlamadığından ya da olumsuz içerikli sitelere link vermediğinden emin olun.

Tanıtım yazısı alacağınız sitenin Google’da indexli olup olmadığını kontrol edin. Google arama motorunda,

site:siteadresi.com

şeklindeki aramayı, siteadresi.com yerine yazınızı yayınlamasını düşündüğünüz sitenin adresini yazarak yapın. Herhangi bir sonuç çıkmıyorsa ya da sadece 3-5 sonuç çıkıyorsa o site ile çalışmaktan vazgeçin.

En önemli konulardan biri de tanıtım yazısı yayını için seçilecek sitenin organik ziyaretçi alıyor olmasıdır. Yani arama motorları üzerinden gelen ziyaretçilere ahip olmasıdır. Ziyaretçi almayan bir sitede tanıtım yazısı yayınlatmanın sizin sitenize herhangi bir faydası olmayacaktır.

Son olarak değinmek istediğim şey ise en az tanıtım yazısı yayınlanacak sitenin seçimi kadar önemli olan şeyin, tanıtım yazısının iyi şekilde hazırlanması gerektiğidir. İlgi çekici, bilgi verici şekilde hazırlanmış bir tanıtım yazısı, yayıncı site üzerinden sitenize ziyaretçi gelmesini sağlar ise tam anlamıyla amacına ulaşmış demektir. Tanıtım yazısı yazısı nasıl hazırlanır ? başlıklı yazımı okuyarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.