Bloglama

Yeni bloggerlar için 10 tavsiye

yeni bloggerlar için 10 tavsiye

Blog yazmak günümüzde çok popüler bir faaliyet. Sizde blogunuzu açıp, içerik üretmeye yeni başladıysanız, blogger olarak yazma serüveninizde size yardımcı olabilecek bazı tavsiyelerim olacak. Maddeler halinde sıraladığım tavsiyelerim şöyle;

1.En iyi bildiğiniz / yazmaktan keyif aldığınız konuda içerik üretin. Böylece daha verimli olursunuz.

2.Yazılarınıza konu ile alakalı, ilgi çekici, ziyaretçinizi okumaya teşvik eden türden başlıklar atın. Asla ilgi/ziyaretçi çekmek adına yazınızın içeriği ile alakalı olmayan, aldatıcı başlıklar seçmeyin.

3.Blog yazılarınızı anlam bütünlüğünü koruyacak şekilde yazabildiğiniz kadar uzun yazın. Blogunuzda kısa kısa binlerce yazı olması yerine okuyanı, o konuda tatmin eden, aradığını beklediğini veren kaliteli ve yeterli derecede uzun yazılar daha iyidir.

4.Yazılarınıza en az bir ya da bir kaç fotoğraf mutlaka ekleyin. Fotoğraf eklerken açıklamalarını da özenli bir şekilde yazın. Görsel kullanımı yazılarınızı daha anlaşılır, dikkat çekici ve kolay okunur hale getirir.

5.Düzenli olarak içerik üretin. Okuyucu kitlenizin oluşması ve blogunuzu sürekli  takip etmeleri için yazılarınızı düzenli aralıklarla yayınlamanız önemlidir.

6.Blogunuza daha fazla ziyaretçi çekmek için genel olarak konunuzun dışına çıkmayın, eğer yeni yazı eklemekte/ konu bulmakta sıkıntı çekerseniz bir kaç gün mola verin ya da eski yazılarınızı gözden geçirin, gerekiyorsa düzeltme ve eklemeler yapın.

7.Basitte olsa sitenizin bir logosu olsun. Blogunuzun konusuna uygun güzel bir logo ziyaretçilerde daha iyi bir etki bırakır, sizi motive eder, akılda kalıcı olmanız için faydalıdır.

8.Sadece yazmaya odaklanmayın, Okumayı ve sürekli bilgi-birikiminizi arttırmayı ihmal etmeyin. Kelime dağarcığınızı ve dilbilginizi arttırın. Daha rahat okunabilen daha anlaşılır yazılar yazmak hedefiniz olsun.

9.Yazılarınızın keyifle okuması, insanları bilgilendirmesi güzeldir. Ancak ziyaretçileriniz size soru sormak, etkileşim içine girmek de isteyebilir. Bunun için blogunuza bir soru-cevap bölümü açmanız faydalı olacaktır.

10.Aceleci olmayın; blog yazmak, blogger olmak keyifli ve uzun soluklu bir serüven, başarı da öyle birden kolayca gelmiyor. Azimli, kararlı ve istikrarlı olun.

Yeni bloggerlar için 10 tavsiye yazdım ancak tabi ki bunlara daha fazlası eklenebilir. En önemlisi “blog yazmaktan her zaman keyif almak”. İyi bloglamalar!

1 Comment

  1. Çok güzel bir derleme, teşekkür ederim. Başarılar

Leave a Reply

Theme by Anders Norén